نوکیا: گوشی‌های جدیدی تولید خواهیم کرد اما برای آن عجله‌ای نداریم

نوکیا: گوشی‌های جدیدی تولید خواهیم کرد اما برای آن عجله‌ای نداریم

محدودیت مایکروسافت مبنی بر عدم ورود نوکیا تا سال ۲۰۱۶ به بازار دستگاه‌های هوشمند به پایان رسیده است و همه در انتظار هستند که غول سابق صنعت تلفن همراه دوباره به عرصه رقابت بازگردد.

نوکیا برندی قدیمی است که همه ما خاطرات زیادی با محصولاتش داریم. شرکتی که البته در چند سال اخیر حال و روز خوبی نداشته و سال ۲۰۱۳ توسط مایکروسافت خریداری شد. یکی از بندهای این قرارداد فروش این بود که نوکیا اجازه ندارد تا سال ۲۰۱۶ با برند خود به تجارت دستگاه‌های هوشمند وارد شود. حال با فرا رسیدن سال ۲۰۱۶ مدیرعامل نوکیا در تلاش است که نوکیا بتواند جایگاه از دست رفته خود را بدست بیاورد.

نوکیا در این مدت که در انتظار به پایان رسیدن موعد مذکور در قرارداد بوده، بیکار ننشسته است. این شرکت سرویس نقشه‌های خود موسوم به Here را با قیمت ۳٫۲ میلیارد دلار به تعدادی از تولیدکنندگان آلمانی اتومبیل فروخت تا از این سرویس برای توسعه ماشین‌های خود ران استفاده کنند. از طرف دیگر این شرکت دست به خرید شرکت آلکاتل-لوسنت به قیمت ۱۶٫۶ میلیارد دلار زد. شرکت مذکور در زمینه تجهیزات مخابراتی فعالیت می‌کند و همین باعث شده است نوکیا اکنون به  یکی از پیشگامان تکنولوژی ۵G تبدیل شود. از طرف دیگر در طول این چند سال نوکیا پتنت‌های بسیاری را به ثبت رسانده است.

اما به نظر می‌رسد که نوکیا قصد ندارد برای تولید گوشی‌های هوشمند سازمانی شبیه آنچه به مایکروسافت فروخت را دوباره بسازد. در عوض نوکیا می‌خواهد که وظیفه تولید و بازاریابی دستگاه‌های هوشمند را طی قراردادهایی به شرکت‌های شخص ثالث بسپارد و از برند و زبان طراحی خود بهره ببرد. البته سوری گفته است که تمام گوشی‌های جدید باید این احساس را به مخاطب القا کنند که یک گوشی نوکیا را در دست گرفته است. راجیف سوری گفته:

ما تنها نمی‌خواهیم که لوگوی خود را پشت محصولات تولیدی سایر شرکت‌ها بیندازیم. آن ]محصولات[ باید حس نوکیا و چیزی که نوکیا به آن شناخته شده است را القا کنند.

در حالی که سوری امیدوار بود در پایان سال گذشته میلادی بتواند شریکی برای خود پیدا کند، این اتفاق رخ نداد اما به نظر می‌رسد که مدیرعامل نوکیا زیاد در این بابت نگران نیست. او می‌گوید: ما عجله‌ای نداریم و نیازی به عجله نیست. او می‌گوید که نوکیا سال ۲۰۱۴ یک برنامه بلندمدت ۱۰ ساله برای بازگشت به روزهای اوج خودش طرح ریزی کرده است.

از گفته‌های مدیرعامل نوکیا بر می‌آید که در آینده شاهد گوشی هوشمندی از این برند خواهیم بود اما این اتفاق احتمالا زودتر از سال ۲۰۱۷ رخ نخواهد داد. نظر شما در این زمینه چیست؟

دیدگاه ها مسدود شده اند .